Działalność pedagogiczna
Specjalizuję się w nauczaniu: gry na fortepianie, zespołu kameralnego, nauki akompaniamentu.
W polu moich zainteresowań artystyczno – naukowych leży obszar wiedzy związany z wykonawstwem muzyki klasycznej poczynając od baroku po muzykę XXI wieku.
Prowadzę zajęcia z fortepianu, zespołów kameralnych, akompaniamentu, improwizacji klasycznej.
Specjalizuję się w nauce gry na fortepianie na wszystkich możliwych poziomach. Mam doświadczenie zarówno w szkolnictwie muzycznym I i II stopnia, jak również na wydziałach artystycznych uniwersytetów w Polsce i za granicą oraz akademiach muzycznych.

Pasjonują mnie tematy związane z polską muzyka emigracyjną, muzyką kompozytorów polsko-żydowskich oraz dialogiem polsko-żydowskim.
Interesuje mnie sztuka muzyczna kobiet oraz zagadnienia związane z wpływem muzyki klasycznej, kameralnej, improwizowanej na rozwój dziecka.
Współpracuję ze Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Instrumentalistów oraz z ECMTA (European Chamber Music Teachers Association) oraz Instytutem Sztuki PAN, Fundacją MEAKULTURA.
Moje zainteresowania badawcze
Sesje indywidualne
„Uwielbiam pracę z uczniami, studentami, wiem, że mogę podzielić się z Nimi moją wiedzą, doświadczeniami i wspólnie możemy budować coś wyjątkowego”

Podczas sesji indywidualnych:
pokazuję, że interpretowanie muzyki to w pewnym sensie tworzenie opowieści, budowanie jej dramaturgii, po to, aby przekazać określoną wartość słuchaczom.
opowiadam uczniom/studentom, że każdy utwór niesie ze sobą tajemnicę swojego twórcy- kompozytora, za którym kryje się zbiór emocji, myśli, uczuć, wachlarz doświadczeń. To z nich wszystkich czerpie wykonawca, a następnie przetwarza je w indywidualny sposób.
udowadniam, że wykonawstwo solowej muzyki fortepianowej to radość z indywidualnego tworzenia interpretacji dzieła, z kreowania jego przebiegu oraz budowanie umiejętności niepowtarzalnej relacji z odbiorcą.
pracuję nad muzykalnością i techniką nad repertuarem poczynając od baroku po wiek XXI.
towarzyszę uczniom/studentom w ich artystycznych odkryciach wykonawczych .
Mogę popracować z Tobą nad wybranym repertuarem solowym. Mój repertuar Solo.
Sesje dla zespołów kameralnych
„Kiedy prowadzę zajęcia z zespołu kameralnego, to mam gęsią skórkę na rękach, to moja pasja”
Podczas sesji dla zespołów kameralnych:
uczę w jaki sposób kształtować koordynację elementów melodycznych, rytmicznych oraz kolorystycznych w utworze kameralnym.
dzielę się wiedzą – jak samodzielnie przygotowywać partię instrumentalną oraz w pełni orientować się w fakturze utworu kameralnego.
tłumaczę, w jaki sposób efektywnie i kreatywnie ćwiczyć swoją partię bez udziału współgrajacych.
opowiadam o wyzwaniach związanych z twórczą oraz partnerską postawą młodego artysty – muzyka w zespole kameralnym.
pokazuję szereg ćwiczeń na: uzyskanie lepszego „odbioru” oraz „przekazu” intencji przez współgrającego, na wspólne słuchanie się.
A także:
udowadniam, że zespół to jeden organizm, aczkolwiek każdy z tworzących go – współgrających ma prawo zaprezentować swój muzyczny punkt widzenia, wprowadzić niepowtarzalny wyjątkowy i indywidualny charakter gry oraz czerpać inspirację w ramach muzycznego partnerstwa.
zachęcam uczniów/studentów do inspirowania swoją grą oraz czerpania inspiracji w ramach muzycznego partnerstwa.
przybliżam uczniom/studentom, jak kreatywnie i świadomie mogą operować elementami ekspresji muzycznej takimi jak artykulacja, barwa czy rejestr.
zdradzam, co może decydować o jakości i unikatowości wspólnej interpretacji w zespole kameralnym.
Chętnie popracuję z Tobą / Twoim zespołem nad wybranym repertuarem na skrzypce i fortepian, cztery ręce, dwa fortepiany, trio fortepianowe, kwartet fortepianowy, kwintet fortepianowy.
Mój repertuar Chamber Music, Piano Duo.
“
„Wspaniała współpraca z Panią Aleksandrą Hałat związana jest przede wszystkim z bliskim Fundacji MEAKULTURA tematem, jakim jest twórczość polskich kompozytorów emigracyjnych. Wartościowe teksty, pasja i pomysłowość to cechy, które dają perspektywę na nasze dalsze, równie kreatywne działania.”
Dr Marlena Wieczorek / Fundacja MEAKULTURA
“
„Dr Aleksandra Hałat w całej swojej działalności artystycznej kieruje się troską o zachowanie naszego dziedzictwa kulturalnego, a dokonywane przez nią wybory repertuarowe świadczą o dużej wiedzy; ta wybitna pianistka poświęca wiele uwagi zarówno analizie dzieł muzycznych, jak i poznaniu ich historii i kontekstu towarzyszącemu ich powstaniu.”
Dr hab. Jolanta Guzy-Pasiak / Instytut Sztuki PAN
© 2022 Aleksandra Hałat | Polityka prywatności
Bądź na bieżąco
© 2022 Aleksandra Hałat
Polityka prywatności